Topowe trendy wnętrzarskie na 2022 rok

W tym roku patrzymy na trendy jako na sposób na życie, a nie tylko na to, co jest teraz na topie. Według Oxford Dictionary trendem jest „ogólny kierunek, w którym coś się rozwija lub zmienia”. Bardziej niż kiedykolwiek w świecie wnętrz patrzymy na trendy wnętrzarskie na rok 2022 w tym sensie, a nie po prostu jako „moda”. Czy ci się to podoba, czy nie, ostatnie dwanaście do osiemnastu miesięcy wymusiły zmianę zachowania, która dopiero powoli się pojawiała – skupienie się na pielęgnacji, wygodzie i spokoju.

Rosnąca niechęć do szybkiej mody przekłada się również na dom, z wyraźnym odejściem od szybkich wygranych i tanich, masowo produkowanych artykułów gospodarstwa domowego na rzecz urządzania i dekorowania naszych domów na całe życie, a nie tylko stylu życia. „Ludzie chętniej inwestują w ponadczasowe, piękne przedmioty wysokiej jakości teraz bardziej niż kiedykolwiek”, mówi stylistka wnętrz i założycielka Chelon Design , Fiona Gould. „Obejmujemy również elementy vintage. Chodzi o cenne inwestycje, które opowiadają historię i sprawiają, że dom jest wyjątkowy, a nie szybkie meble”.

Po ponad roku obserwacji wydarzeń rozgrywających się na półkuli północnej, być może nie jest zaskakujące, że wiele trendów domowych na rok 2022 ma wpływ europejski – kolory, styl życia i rozrywka odzwierciedlają szczególnie śródziemnomorską estetykę, a w połączeniu z naszym klimatem i nowo odkrytą tęsknotą za wolność, rzeczy wyglądają na gotowe do pozostania na zewnątrz.

 

1. POŁĄCZENIE Z NATURĄ

Pojawienie się ruchu biophilic design zachęca do bliższego połączenia z naturą w sposobie, w jaki budujemy wspólne przestrzenie. „Ludzie pragną kontaktu z naturą i dostępu do niej w swoim codziennym życiu” – mówi Jen Rochford z Porta . „Wprowadzanie elementów biofilnych do domu to skuteczny sposób na utrzymanie tego połączenia w pomieszczeniach”.

Widzimy to w wykończeniach i meblach z naturalnego drewna na korzyść sztucznych lub syntetycznych wykończeń w całym domu. Pomieszczenia kuchenne i łazienkowe, w tym toaletki, okładziny ścian i sufitów, przyjmują wykończenia z surowego drewna, kamienia i betonu. „Zrównoważone drewno to naturalny materiał, który wnosi do domu poczucie ciepła i głębi”, mówi Jen. „Wprowadzenie natury do wnętrza dzięki drewnianym wykończeniom dodaje tekstury i ruchu w każdej przestrzeni”.

Topowe trendy wnętrzarskie na 2022 rok

Podczas gdy marmur nadal dominuje w łazienkach , kuchniach i mniejszych meblach, takich jak stoliki kawowe i akcesoria, kamień odgrywa ważną rolę również w meblach, a cieplejsze odcienie, takie jak trawertyn, dodają wyrafinowanej, inspirowanej włoską elegancją. „Dotykowy i bardzo luksusowy wygląd kamienia to doskonały sposób na uniesienie każdej przestrzeni” – mówi Fiona.

„Rośnie świadomość wpływu włókien syntetycznych nie tylko na naszą planetę, ale także na nasze zdrowie” – mówi dyrektor kreatywna i założycielka Nodi Rugs , Olivia Moon. „Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, z czego wykonana jest ich podłoga – czy to dywan, czy dywaniki – i nieświadomie wypełnia swoje domy poliestrem, który w rzeczywistości jest plastikiem!”

 

2. KOLORY ZIEMI

Trendy kolorystyczne na rok 2022 również odzwierciedlają naszą potrzebę bycia blisko natury, począwszy od eukaliptusa i oliwkowej zieleni, po brązy eukaliptusa i gliny. Jeszcze ciemniejsze kolory powracają do drewna. „Od lat American Oak i Tasmanian Oak dominowały we wnętrzach, więc jestem podekscytowany, widząc, czy ciemniejsze drewno trafi do 2022 roku” – mówi dyrektor / założycielka Folk Studio , Mariah Madder.

To nie kończy się też na podłodze. Według Fiony brąz to nowa czerń. „Szczególnie karmelowe, jasnobrązowe i czekoladowe brązy w połączeniu z miękkimi kremami” – sugeruje. „Uwielbiam też brąz na brązie, jest nieoczekiwany i pięknie retro”.

Jeśli odważne kolory współgrają z Tobą, są w drodze, ale na razie używaj ich w ograniczonych ilościach. „Drobne ślady odważnych kolorów podstawowych, takich jak niebieski, żółty i czerwony, są wprowadzane w wyrafinowany, bardzo prosty sposób”, mówi Fiona. „Pomyśl bardziej o klasycznym stylu śródziemnomorskim niż Bauhaus”.

Współzałożycielka Carlotta + Gee Georgina Cavanagh zgadza się, sugerując rozpoczęcie od ustawień stołu. „Ochra i aqua są modne tej wiosny, aby rozjaśnić stół – są bardzo świeże i mają śródziemnomorski charakter” – mówi.

 

 

3. PRZEDMIOTY RZEMIEŚLNICZE I RĘCZNIE ROBIONE

„Wszyscy chcemy poprawić poziom komfortu w naszych domach, a miękka pościel, teksturowane ściany i ręcznie robiona ceramika mają dla nich zdrowy charakter, który emanuje komfortem i prostotą”, mówi Mariah. „Ręcznie wykonane przedmioty sprawiają, że czujemy się bardziej związani i myślę, że wszyscy szukamy lepszego połączenia w naszych domach”.

Koncepcja kupowania raz i kupowania dobrze nigdy nie była silniejsza. 100% lniana pościel i pieluszka pięknie pierze, poprawiając się z wiekiem. „Lniane serwetki dodają element luksusu do każdego nakrycia stołu i są przyjazne dla środowiska – można je prać i ponownie wykorzystać do następnego posiłku”, mówi Georgina.

 

Nostalgia napędza wszędzie odnowioną miłość do ręcznie robionych przedmiotów, podobnie jak ruch w kierunku majsterkowania w domu, być może w wyniku weekendów spędzonych w zamknięciu. „Coraz częściej dom staje się ważnym miejscem” – mówi Emily Dezentje, założycielka Little Tienda, której wykonanie ręcznie robionych kołder Kantha zajmuje miesiące – ręcznie szyte przez kobiety z wiejskiego Radżastanu przy użyciu zwyczajowych technik. „Nasze kołdry to elementy dotykowe, które wywołują silne poczucie łączności”.

4. LINIE

Odzwierciedlając naszą potrzebę przywrócenia życia na prostą i wąską, trendy w projektowaniu na rok 2022 dotyczą geometrii i symetrii. Smukłe linie są wszędzie, a szkło z trzciny rozszerza się na szafki kuchenne, przegrody, okna i drzwi.

Płytki również stają się coraz bardziej geometryczne, z liniowymi mozaikami palcowymi lub płytkami „kit-kat” występującymi w panelach kuchennych, ścianach łazienki i owijających się wokół zakrzywionych ścian.

5. KRZYWE

„Krzywe są wciąż tak gorące, jak zawsze”, mówi Fiona, „Szczególnie dziwaczne faliste formy lub bardziej niedoskonałe, organiczne krzywe”. Miękkie, zaokrąglone kształty pojawiają się w sprzęcie domowym, aby przełamać pudełkowate winiety, ale również nadal dominują detale architektoniczne, z szczuplejszym, bardziej bezpośrednim profilem, który otacza nasze przestrzenie w meblach, szafkach i ścianach funkcyjnych.

Naturalne drewno nadaje się do tworzenia krzywych. Produkty takie jak Contours firmy Porta są wyjątkowo dostosowane do projektowania zakrzywionych elementów i mogą być również modernizowane, a ich unikalne połączenie na pióro i wpust pozwala na tajne bezpośrednie mocowanie i jest zaprojektowane z myślą o łatwej instalacji. „Wykaż się kreatywnością i zastosuj zakrzywioną ścianę wzdłuż korytarza lub garderoby, nawet z ukrytymi drzwiami” – mówi Jen.

6. ZIG ZAGS

Nic dziwnego, że w naszych domach ten trend znajduje odzwierciedlenie w życiu. Kształty naczyń, detale w meblach i wzory zygzakowate właśnie pojawiają się w Internecie w odważnych kolorach i jasnych odcieniach. Pomyśl o ochraniaczach na ramiona i trwałych włosach z lat 80., ale trochę bardziej miękkich i wykonanych z bardziej energicznych materiałów, takich jak szkło i plastik z recyklingu.

 

7. FIRANKI OD PODŁOGI DO SUFITU

Sufity w domach mają tendencję do osiągania zapierających dech w piersiach wysokości, a te szklane ściany przepuszczają światło, ale muszą być izolowane przed gorącem, zimnem i wścibskimi oczami. Wejdź przez samą zasłonę. Lub ponownie wejść, powinniśmy powiedzieć, ponieważ nie jest to nowy trend. Nie są to również tłuste, skrzepnięte kremowe kolory z „dobrego pokoju” twojej Matki, ale współczesne, pajęczynowe pasy dobroci, które chronią to, co niechciane i pięknie rozpraszają światło.

 

8. CECHY ŚCIAN

Tak, dobrze nas usłyszałeś. Ściany dekoracyjne nadal zapewniają ujście dla wszelkiego rodzaju artystycznej ekspresji w aranżacji wnętrz. Niezależnie od tego, czy jest to odważna tapeta, ręcznie wykańczana powierzchnia, czy też zastosowany geometryczny profil, wybierz ścianę i broń, aby wyrazić kolor, fakturę lub wzór.

 

9. WPŁYWY EUROPEJSKIE

„Australijczycy są teraz bardziej niż kiedykolwiek inspirowani klasyczną europejską estetyką” – mówi Fiona. „Jest coś wielkiego i pełnego charakteru w detalach, takich jak wiklinowe kształty, kobiece popiersia i dzieła sztuki w stylu vintage inspirowane Francją.

Powstanie renderowanych ścian jest ukłonem w stronę odwiecznych śródziemnomorskich technik architektonicznych i łączy się ze stylem Palm Beach, aby stworzyć bardziej gładkie krzywe, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz.

10. DEKADENCKIE POSIŁKI

Biorąc pod uwagę, że w zeszłym roku pojawiły się pejzaże stołowe, jadalnia wciąż znajduje się na szczycie naszej listy stylizacji, wraz z rosnącą chęcią ponownego rozpoczęcia goszczenia przyjaciół i rodziny w domu. „W ciągu ostatnich 12 miesięcy ludzie znacznie bardziej chcieli dekorować i przekształcać swoje jadalnie” – mówi Mariah. „Covid-19 przekształcił nasze jadalnie w miejsce do pracy z domu , miejsce do pracy domowej i jadalnię. Ludzie [teraz] chcą zainwestować w wygodniejsze siedzenia, a także w bardziej odpowiednie oświetlenie i ogólną funkcjonalność”.

 

 

11. STYL STRUKTURALNY

Ciężko pracujące powierzchnie, zwykle zarezerwowane na zewnątrz, wchodzą do środka, gdy linie między przestrzeniami zacierają się. Pokryta deskami okładzinowymi, tynkiem i warstwami farby mechanika konstrukcji, która stanowi podstawę budynków, w których mieszkamy, wykonana z materiałów takich jak cegła i beton, jest wreszcie celebrowana sama w sobie.

 

12. PASTELE PREPPY

Jeśli wydaje Ci się, że widziałeś ostatnie pastelowe barwy zdobiące Twoje wnętrza, pomyśl jeszcze raz. Nie chcemy ci tego zdradzać, ale pastele powróciły i są lepsze niż kiedykolwiek. Możesz spodziewać się, że ten trend będzie dominował w 2022 r., Odbijając się na sprzęcie kuchennym, meblach i nie tylko. Nie wierzysz nam? Zapytaj autorytetu kolorów Pantone. Jeśli tegoroczna prognoza jest cokolwiek do przejścia, mamy wrażenie, że w tym roku będziemy widzieć znacznie więcej tego trendu.